Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2023-09-09

battery 1930833 1920

(fot. pixabay)

9 września (od 2015 roku) obchodzony jest Dzień Recyklingu Baterii. Datę tę wybrano nieprzypadkowo, bowiem tego dnia w 1737 roku urodził się Luigi Galvani, włoski lekarz z Bolonii, którego prace zainspirowały Alessandro Voltę, dzięki czemu powstało pierwsze ogniwo galwaniczne. W jaki jednak sposób poddawać recyklingowi współczesne baterie i dlaczego nie powinno się ich wyrzucać do zwykłego kosza na odpady?

Znaczenie baterii i akumulatorów w codziennym życiu jest niepodważalne. Niemniej istotan jest również świadomość, iż materiały oraz związki chemiczne, które stosuje się do ich produkcji, mogą stanowić zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego. Zużyte baterie i akumulatory są wyjątkowo niebezpiecznymi odpadami. Zawierają toksyczne pierwiastki, m.in. ołów, kadm, nikiel czy lit oraz żrące kwasy i alkalia. Z tego właśnie powodu nie powinno się ich wyrzucać wraz z odpadami komunalnymi. Właściwym rozwiązaniem jest utylizacja baterii i akumulatorów w specjalnych pojemnikach. Baterie, które trafiają do zwykłych kontenerów, mogą ulec korozji, co w efekcie doprowadza do rozszczelnienia obudowy i wycieku toksycznych związków. Jedna bateria guzikowa, stosowana w zegarkach ręcznych, może zanieczyścić nawet kilkaset litrów wody.

Co robić z bateriami?

Jedną z najskuteczniejszych metod jest próba zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i zastąpienie jednorazowych baterii akumulatorami wielokrotnego użytku. Wyeliminowanie "jednorazówek" doprowadzi do zuzycia mniejszych ilości cennych surowców, ograniczy transport, pozwoli zredukować ślad wodny i węglowy oraz zminimalizuje ryzyko skażenia wody i gleby. Z drugiej strony metodą jest również konsekwentne zbieranie zużytych baterii i akumulatorów i zwrot do specjalnych punktów zbiórki. MPO w marcu 2023 roku otworzyło mieszkańcom swoje pierwsze Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które przyjmują m.in. baterie. PSZOK-i znajdują się przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz przy ul. Kampinoskiej 1 - na terenie lokalizacji MPO. Dostarczanie baterii i akumulatorów w dedykowane miejsca umożliwia odzyskanie nawet do 99,5% składników, z których są zbudowane. 

Elektroodpady w Warszawie

fot. P. Dąbrowski 2

W Warszawie rośnie liczba miejsc, w których mieszkańcy mogą oddawać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne. W zeszłym roku kilkadziesiąt zielonych kontenerów stanęło w kilkunastu dzielnicach. Można do nich wrzucać niewielkie urządzenia o wymiarach 20x50x40 cm, np. żelazka, miksery, lampki czy laptopy, a przez mniejszy otwór także zużyte baterie. Każdy z pojemników znajduje się w otwartej, ogólnodostępnej przestrzeni. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Za ustawienie i odbiór zużytych urządzeń w ramach zielonych kontenerów odpowiada firma ElektroEko.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-11-25
Przygotowani do zimy
Zobacz więcej - aktualność nr1



Aktualność nr2
2024-11-14
Zaproszenie do składania ofert
Zobacz więcej - aktualność nr2



Aktualność nr3
2024-11-13
Zaproszenie do składania ofert
Zobacz więcej - aktualność nr3



Zobacz wszystkie



Grafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Piotr Maćkowiak
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 376 470 000 PLN
© 2024 MPO