Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2023-02-18

battery g2108807f6 1920

(fot. pixabay)

18 lutego obchodzony jest światowy Dzień Baterii. To właśnie tego dnia urodził się włoski naukowiec i wynalazca, Alessandro Volta, któremu przypisuje się wynalezienie pierwszej baterii. Współcześnie nie mogłyby bez nich funkcjonować smartfony, samochody i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Jednak rozwój technologiczny niesie za sobą konsekwencje w postaci obowiązku bezpiecznego odbierania oraz ekologicznego przetwarzania wszelkich elektroodpadów.

Światowy Dzień Baterii obchodzony jest 18 lutego. Tego dnia 1745 roku urodził się Alessandro Volta, włoski wynalazca, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaiczne, co przyczyniło się do powstania baterii. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z wszelkich urządzeń zasilanych energetycznie z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą człowiekowi niemal w każdej sferze codziennego funkcjonowania: rozmowy telefoniczne, mycie zębów szczoteczką elektryczną, robienie zdjęć aparatem fotograficznym czy używanie komputerów, laptopów oraz tabletów. Wszystkie zużyte baterie, jako odpady szczególnie niebezpieczne, wymagają restrykcyjnego odbioru i przetworzenia.

Recykling baterii razem z innymi artykułami chemicznymi

Akumulatorki litowe, litowo-jonowe oraz cynkowo-powietrzne powinny być poddawane recyklingowi. Oprócz tradycyjnych baterii typu AA lub AAA recyklingowi należy także te z urządzeń stosowanych w domu, np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów i elektronarzędzi. Należy sprawdzać etykiety dotyczące recyklingu na akumulatorach i bateriach. Akumulatory samochodowe, zawierające ołów, powinny być utylizowane wyłącznie w wyspecjalizowanych centrach gospodarki odpadami. Ze względu na wartość materiałów akumulatorowych wielu sprzedawców samochodów i centrów usługowych odkupuje zużyte akumulatory w celach recyklingowych. Niektórzy sprzedawcy przeprowadzają też zbiórki akumulatorów, baterii i elektroniki.

Utylizacja baterii ogólnego przeznaczenia i baterii alkalicznych

smartphone g9d5d404f1 1920

Najprostszym sposobem utylizacji baterii i sprzętu elektronicznego lub elektrycznego jest ich zwrot do dowolnego sklepu, który je sprzedaje. Konsumenci mogą również pozbyć się zużytych baterii i akumulatorków, ładowarek i PUCS w ramach sieci odpowiedzialnej za odpady, obejmującej na ogół punkty zbiórki przy budynkach komunalnych, firmach czy instytucjach.

Jak oddawać elektroodpady w Warszawie?

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do zwykłego kontenera ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki lub pojemników. Zielone kontenery to kolejna możliwość dla mieszkańców stolicy, aby pozbyć się elektroodpadów. Warszawiacy mogą też oddać je w dwóch Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), a mniejsze odpady w odpowiednio oznakowanych samochodach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (MPSZOK). Szczegóły dotyczące ich funkcjonowania można znaleźć na stronie Warszawa 19115.

fot. P. Dąbrowski 2

Od 2007 roku w Warszawie funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektroodpadów – 2 na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą z nich korzystać w soboty w godzinach 10:00-14:00. Z kolei ci, którym nie pasuje sobotni termin lub którzy nie mogą sami dostarczyć elektrośmieci do wybranego punktu, mają do wyboru jeszcze dogodniejszą opcję – bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów (np. pralki czy lodówki) bezpośrednio z własnego domu czy mieszkania. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 22 33 300 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotychczas z usługi skorzystało już blisko 100 tysięcy warszawiaków.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-11-25
Przygotowani do zimy
Zobacz więcej - aktualność nr1



Aktualność nr2
2024-11-14
Zaproszenie do składania ofert
Zobacz więcej - aktualność nr2



Aktualność nr3
2024-11-13
Zaproszenie do składania ofert
Zobacz więcej - aktualność nr3



Zobacz wszystkie



Grafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Piotr Maćkowiak
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 376 470 000 PLN
© 2024 MPO