Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-04-21

space 4967335 1920

(fot. pixabay)

Jak co roku 22 kwietnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto zostało ustanowione, aby kreować postawy proekologiczne i uświadamiać, że wpływ na kondycję planety mają wszyscy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, realizując odbiór odpadów od mieszkańców stolicy, na bieżąco monitoruje m. in. trudności w prawidłowej segregacji. Z powodu pandemii zakupy przeniosły się do sieci. To wygodne rozwiązanie, jednak wysyłki paczek wpływają na znaczny wzrost ilości niektórych rodzajów odpadów. Warto poznać najważniejsze zasady, dzięki którym pozbycie się pozostałości po przesyłkach stanie się dużo prostsze.

Zakupy w sieci stały się codziennością. Okres pandemii zdynamizował trendy, które były zauważalne od dawna. Zwiększająca się ilość odpadów opakowaniowych jest bezpośrednim echem tych zmian. Oklejone taśmą pudła, folie stretchowe, bąbelkowe, folie kurierskie, styropian, różnego rodzaju wypełniacze, torby i koperty – jedna paczka może przytłoczyć różnorodnością odpadów, z którymi trzeba się przecież uporać. Wyrzucenie wszystkiego do kontenera z odpadami zmieszanymi nie będzie prawidłowym rozwiązaniem. Znaczna część odpadów po paczkach i przesyłkach powinna zostać wyrzucona do odpowiedniego kontenera, przeznaczonego do segregacji odpadów komunalnych, co umożliwi ich późniejszy recykling.

Co i gdzie wyrzucać?

na stronę

Zamówione w Internecie produkty bardzo często wysyłane są w kartonowych pudełkach. W środku znajdują się zabezpieczenia z folii bąbelkowej lub innych wypełniaczy, które chronią przesyłkę przed uszkodzeniami. Karton (nawet ten z naklejoną taśmą) powinien trafić do kontenera na papier. Podobnie papier opakowaniowy – o ile jest czysty i suchy. Inaczej jednak należy postąpić z bibułą, której miejsce jest w odpadach zmieszanych. Z kolei foliowe wypełniacze, folię bąbelkową czy styropian opakowaniowy powinno się wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Analogicznie należy zrobić z folią typu stretch, w tym przypadku trzeba jednak pamiętać o uprzednim oderwaniu dużych kawałków papieru. Jeśli nie uda się oddzielić odpadów, wtedy powinny trafić od pojemnika na odpady zmieszane. To samo dotyczy folii kurierskich z dużymi papierowymi naklejkami. Natomiast nieoklejone torebki i opakowania foliowe zawsze należy wyrzucać do żółtych pojemników na surowce wtórne (plastik i metal).

Pozostałe przypadki odpadów

Mniejsze przesyłki zazwyczaj są pakowane w koperty. W przypadku papierowych egzemplarzy postępowanie jest oczywiste – powinny trafić do pojemnika na papier. Należy jednak pamiętać o tym, że papier, z którego zrobiona jest koperta, musi być czysty i suchy. Popularne koperty bąbelkowe wyrzucać należy z kolei do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Podobnie jest z tymi z foliowym okienkiem - chyba że uda się je wyciąć - dopiero wtedy pozostałą część koperty można wrzucić do niebieskiego pojemnika. Należy również pamiętać, że koperta, podarta na małe kawałki, nie nadaje się już do recyklingu. Do pojemnika na odpady zmieszane wyrzucić należy także resztki taśmy klejącej oraz sznurek, którym przesyłka została związana.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-06-15
Odpady z ogrodów i działek. CZĘŚĆ 2
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-06-11
Odpady z ogrodów i działek. CZĘŚĆ 1
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-06-07
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO