Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-04-16

brush 1034901 1920

(fot. pixabay)

Trwająca od ponad roku pandemia sprawiła, że coraz więcej czasu spędza się w domu. Wiele osób wykorzystuje ten czas, by przeprowadzić remont. Planując takie prace, warto zastanowić się, jak zagospodarować powstałe przy tym odpady. To istotne, gdyż w wielu przypadkach nie powinno się wyrzucać ich do przydomowych kontenerów. Wtedy najwłaściwszym rozwiązaniem są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania obsługuje PSZOK w Sulejówku. 

Bez względu na to, czy chodzi o „odświeżenie” mieszkania czy budowę nowego domu, warto już na etapie planowania zadbać o to, by powstałe w trakcie prac odpady zostały właściwie zagospodarowane. W przypadku większej przebudowy lub generalnego remontu ich wywóz można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Jeśli jednak zakres działań jest niewielki, to większość odpadów budowlanych i remontowych należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-u. W Warszawie znajdziemy dwa takie punkty. Pierwszy zlokalizowany na Białołęce (ul. Płytowa 1) oraz drugi na Mokotowie (ul. Zawodzie 18). Są to punkty prowadzone przez podmioty prywatne, wybierane przez władze m. st. Warszawy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie obsługuje PSZOK w Sulejówku.

Do PSZOK-u powinny trafić nie tylko pozostałe po budowie czy remoncie cegły, gruz, wata szklana, rozpuszczalniki oraz panele podłogowe. Do punktów przekazywać należy też stare farby malarskie oraz opakowania po nich (puszki i plastikowe pojemniki). Oddać tam można także stare lustra (luster nie wolno wyrzucać do pojemników przeznaczonych na szkło, mniejsze lusterka możemy natomiast wyrzucić do czarnego kontenera przeznaczonego na odpady zmieszane). Do PSZOK-ów należy oddawać także zużyte żarówki LED, halogenowe oraz energooszczędne – tego typu odpadów nie można wyrzucać do zwykłego, domowego pojemnika.

Colorful Hexagon Mind Map

Odpady poremontowe bywają mylone z odpadami wielkogabarytowymi. Do tych drugich zaliczamy przede wszystkim meble (np. szafy, regały, biurka), wyroby tapicerskie (w tym wersalki, pufy czy fotele), a także dywany czy materace. Odpadami wielkogabarytowymi nie są natomiast ceramiczne elementy wyposażenia łazienki czy toalety: krany, grzejniki, ramy okienne oraz drzwi – te odpady zawsze należy przekazać do PSZOK-u. Odpadami wielkogabarytowymi nie są również tzw. elektrośmieci, także te pokaźnych rozmiarów, jak pralki, kuchenki gazowe czy lodówki.

Elektrośmieci (w tym zużyty sprzęt AGD) należy zawieźć do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady wielkogabarytowe można natomiast pozostawić w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia gabarytów – jednak nie wcześniej niż na 24 godziny przed planowanym ich odbiorem. Trafiają one następnie do specjalnej instalacji do przetwarzania tego typu odpadów – takiej jak ta zlokalizowana w należącym do MPO Warszawa Zakładzie „Kampinoska”. Od stycznia 2021 roku Spółka obsługuje również, mieszczący się w Sulejówku, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czy oznacza to, że wszystkie prace remontowe wymagać będą późniejszej wizyty w odpowiednim punkcie odbioru odpadów? Niekoniecznie! Część z nich można wyrzucić do przydomowych kontenerów. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego pojemnika. Niezabrudzona folia malarska, a także zużyte narzędzia (o ile nie są to elektronarzędzia) powinny trafić do żółtego pojemnika na surowce wtórne (plastik i metal). Z kolei zabrudzoną folię malarską czy pędzle powinniśmy wyrzucić do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane.

Więcej informacji nt. prawidłowej segregacji odpadów można znaleźć tutaj: https://www.mpo.com.pl/zasady-segregacji-i-odbioru-odpadow.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-06-15
Odpady z ogrodów i działek. CZĘŚĆ 2
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-06-11
Odpady z ogrodów i działek. CZĘŚĆ 1
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-06-07
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO