Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-03-30

Kampinoska

Już od ponad dwóch lat warszawiacy segregują w swoich domach odpady z podziałem na 5 frakcji. Co jednak w przypadku odpadów zielonych i wielkogabarytowych, których nie wyrzucimy do żadnego z dostępnych kontenerów? Ich przetwarzaniem zajmują się specjalne instalacje, które znajdują się w Zakładzie przy ul. Kampinoskiej 1.

- Dziś to miejsce nazywamy Zakładem Zagospodarowania Odpadów. Pamiętajmy jednak, że trafiają tu odpady wielkogabarytowe, które są przetwarzane w instalacji oraz odpady zielone z ogrodów i parków, którymi również zajmujemy się na miejscu - mówi Adam Kiełczykowski, dyrektor Zakładu „Kampinoska”.

Czym są (a czym nie) gabaryty?

DSC 9115

Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy przede wszystkim meble (np. szafy, regały, biurka) oraz wyroby tapicerskie (w tym wersalki, pufy czy fotele). Do tej frakcji wliczają się również duże zabawki i materace. Odpadami wielkogabarytowymi nie są natomiast odpady poremontowe (np. elementy wyposażenia łazienki czy toalety, grzejniki, ramy okienne oraz drzwi). Nie są nimi również tzw. elektrośmieci, takie jak pralki, kuchenki gazowe czy lodówki. Odpady wielkogabarytowe powinno się zawsze pozostawiać jedynie w wyznaczonych do tego miejscach i nie wcześniej niż na 24 godziny przed planowanym odbiorem.

A odpady zielone?

DSC 9177

Do odpadów zielonych zalicza się odpady komunalne, będące częściami roślin pochodzących z terenów zielonych (np. parków) czy z przydomowych ogródków. Jest to ścięta trawa, kwiaty, liście, a także rozdrobnione lub pocięte gałęzie. Worki z odpadami zielonymi (najwłaściwsze będą te przezroczyste lub półprzezroczyste), także powinny być zawsze wystawiane wyłącznie w dedykowanych do tego miejscach. Jest to ważne ze względu na zapewnienie samochodom MPO  sprawnego dojazdu, odebrania odpadów zielonych i przewiezienia ich do Zakładu Zagospodarowania Odpadów „Kampinoska”.

„Kampinoska” to nie składowisko

DSC 9118

Historia zlokalizowanego przy ulicy Kampinoskiej 1 w Warszawie Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych sięga jeszcze lat 60. ubiegłego stulecia, odkąd zaczęło w tym miejscu funkcjonować składowisko odpadów. To jednak jest już przeszłość, gdyż składowisko zostało zamknięte w 2016 roku.

- To składowisko funkcjonowało od 1962 roku, a więc ponad pół wieku. Określenie „składowisko” przy Kampinoskiej bierze się właśnie stąd. To poniekąd przyzwyczajenie. Pamiętajmy jednak, że składowisko to zostało już ostatecznie zamknięte i zrekultywowane – dodaje Adam Kiełczykowski, dyrektor Zakładu „Kampinoska”.

W Zakładzie od 5 lat nie funkcjonuje już więc czynne składowisko ani wysypisko. Mieszczą się tam za to, niezbędne dla wielkiej aglomeracji miejskiej, instalacje do przetwarzania odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów zielonych.

DSC 9120

Poza instalacjami do przetwarzania odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów zielonych w Zakładzie „Kampinoska” działa również stacja przeładunkowa odpadów zmieszanych. Jej praca polega na tym, że odpady tej frakcji, po dostarczeniu do Zakładu, są przeładowywane na transport wysokotonażowy, a następnie wywożone do innych zakładów zagospodarowania odpadów. Odpady zmieszane są więc dostarczane czasowo do Zakładu „Kampinoska” jedynie celem sprawnego przeładunku, a nie stałego składowania.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-06-15
Odpady z ogrodów i działek. CZĘŚĆ 2
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-06-11
Odpady z ogrodów i działek. CZĘŚĆ 1
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-06-07
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO